Organ Bağışı
18 Ağustos 2023

Organ Bağışı


organbagisi.jpg

ORGAN BAĞIŞI NEDİR? 

Kişinin hayatta iken, serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin verilmesidir. Organ bağışı yapıldıktan sonra sadece bir yoğun bakım ünitesinde beyin ölümü kararı alınması halinde organlar kullanılmaktadır. Diğer ölüm hallerinde organlar alınmaz.

KİMLER ORGAN BAĞIŞINDA BULUNABİLİR?

18 yaş veya üstünde olup akli dengesi yerinde olan herkes;

- Sağlık müdürlüklerine

- Hastanelere

- Organ nakliyle ilgili dernek vakıf ve kuruluşlara başvurarak doku ve organ bağışı belgesi alabilir.

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Vücutta görevini yapamayacak derecede hasar gören bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemine organ nakli denir.

HANGİ ORGAN VE DOKULARIN NAKLİ YAPILMAKTADIR?

Nakli yapılan organlar;

- Böbrek

- Karaciğer

- Kalp

- Akciğer

- Pankreas

- İnce Bağırsak

- Kalp Kapağı

- Kornea

- Kemik

- Kemik İliği

- Deri

ORGAN NAKLİ KİMLERDEN YAPILIR?

- Kadavradan

- Canlıdan

Organ nakli yapılabilir.

Kadavra Donör (Verici): Beyin ölümü gerçekleşmiş hastaların organları bağışlandığı takdirde bunlar kadavra donör olarak tanımlanmaktadır.

Canlı Donör: Organ nakli gereken hastanın eşi veya yakın akrabaları doku, kan grubu vb. uyum mevcut ise organ bağışında bulunabilmektedir. Sadece böbrek ve karaciğer nakli canlıdan yapılabilmektedir.

BAĞIŞLANAN ORGANLAR KİMLERE NAKLEDİLİR?

Organ alacak hastalar öncelikle kan grubu ve doku uyumuna, yaş, boy, kilo, gibi kriterlere, ayrıca tıbbi aciliyet durumuna göre belirlenmektedir.

BEYİN ÖLÜMÜ

- Beyin ölümü, beyin fonksiyonlarının geri dönüşümsüz olarak kaybolmasıdır.

- Solunum ve dolaşım, solunum cihazı gibi destek makinelerine bağlanarak kısa bir süre sürdürülebilmektedir.

- Beyin ölümünün gerçekleşmesinden sonra bu kişiler kadavra donör adayı olarak adlandırılırlar. Bu donör adaylarının organları bağışlanırsa; organlar hayati fonksiyonlarını kaybetmeden en kısa sürede alınarak bekleyen hastalara nakledilmelidir.

BEYİN ÖLÜMÜ İLE BİTKİSEL HAYAT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Beyin ölümü ile bitkisel hayat kavramları birbirinden farklıdır. En önemli fark, bitkisel hayattaki hastaların solunumlarının devam etmesidir. Bu hastalar aylarca ya da yıllarca yaşamaya devam etmekte ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilmektedir. Beyin ölümünde ise geriye dönüş mümkün değildir! Tıbbi ölüm halidir.

DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI'NIN ORGAN BAĞIŞI KONUSUYLA İLGİLİ GÖRÜŞÜ

Başkanlığımız, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun 06.03.1980 tarih ve 396/13 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu belirtmiştir. Bu karara göre organ nakli için şu şartlara uyulması gerekmektedir;

1- Zaruret halinde bulunması, yani hastanın hayatını veya bir uzvunu kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet edilmesi.

2- Hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğine tabibin zann-ı galibinin bulunması.

3- Organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması.

4- Tedavisi yapılacak olan hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerekir. Sizin organınızı verdiğiniz kişinin yaptığı iyilik ve fedakarlıktan tamamen kendisi sorumludur. İhtiyaç sahipleri için organ bağışında bulunmamız ve bu sayede insanların tedavi olması, insan hayatını dokunulmaz sayan ve bir insana hayat verme derecesinde önemli gören Yüce Dinimizin teşvik ettiği erdemli bir davranıştır.